תסריטאות, עריכת טקסט

שירותי טקסט

כתיבה מוזמנת
הקלדה, הגהה, עימוד
תרגום אנגלית-עברית
עריכה ספרותית
עריכה לשונית
עריכה אקדמית

  בס"ד       »   הכנה לדפוס   »   רעיון

הכנה לדפוס - הדרך אל הדף

רעיון
לכתיבת תסריט, סיפור, עבודה אקדמית ועוד


לפני הכתיבה, על הכותב או התסריטאי לחשוב ולבטא בכתב מה בעצם הוא מעוניין להביע.

» רעיון לעבודה אקדמית (עבודה סמיריונית, תזה או דוקטורט)
» רעיון לכתיבת תסריט
» מטרת הטקסט
» קהל היעד – עבודה אקדמית או כתיבת מערכון?
» ראשי פרקים

 

רעיון לעבודה אקדמית (עבודה סמיריונית, תזה או דוקטורט)

אתה מעוניין לכתוב עבודה אקדמית (עבודה סמיריונית, תזה או דוקטורט) בביולוגיה, משפטים או עבודה סוציאלית – עליך למצוא תחום שמעניין אותך, ובתוכו להגדיר שאלת מחקר ממוקדת.

חשוב שהתחום יעניין אותך, מכיוון שאחרת תתקשה למצוא מוטיבציה לכתוב את העבודה. אם עוד לא התנסית בכתיבת עבודה אקדמית, אולי אתה חושב שזהו עניין של מה בכך. אך עם התקדמות העבודה, תמצא שזהו אתגר לא-פשוט.

בשלב זה, ייתכן שיעלה בדעתך הרעיון לקנות עבודה אקדמית מוכנה (הדבר נפוץ בפרט בעבודה סמינריונית), או לשכור מישהו שיכתוב אותה עבורך.
לא הייתי ממליצה על מהלך זה. אמנם, כתיבת עבודה אקדמית היא אתגר, אך בכל אתגר טמון סיפוק, אם מתמודדים איתו באופן הנכון. כמובן, אין זה סותר היעזרות בשירותי תרגום, עריכה אקדמית, עריכה לשונית, הגהה או עימוד, במידה ויש צורך. אם יש לך קושי בניסוח בהיר ומדוייק, תוכל להיעזר בשירותי ניסוח, בעוד עיקר העבודה – ריכוז המקורות והרעיונות הדורשים ניסוח – תיעשה על ידך.

שאלת המחקר צריכה להתמקד בעניין שניתן למצוא כמות מכובדת של מאמרים העוסקים בו, ואם אינכם דוברי אנגלית כשפת אם – רצוי מאד לבחור בנושא שבו קיימת כמות סבירה של ספרות בעברית. אחרת, תאלצו להיעזר רבות בשירותי תרגום מאנגלית לעברית, העולים כסף רב.

 

רעיון לכתיבת תסריט

את מעוניינת בכתיבת תסריט על נערה חרדית שירדה מהדרך. כתבי לעצמך בראשי פרקים את הרעיונות העולים בראשך: מי היא הגיבורה שלך? מה האופי שלה, באיזו משפחה היא גדלה, בת כמה היא? כתבי את העלילה בקוים כלליים ביותר. ניתן לכתוב מספר אפשרויות שונות.

בררי לעצמך: מהי השאיפה הגדולה של הגיבורה, ומהם המכשולים העומדים בדרכה? אילו סיכונים היא תיקח במטרה להגשים את שאיפתה?
בבחירת הרעיון לכתיבת תסריט, עלייך לבחור ברקע שתוכלי לערוך עליו תחקיר.

 

מטרת הטקסט

העיקר הוא להגדיר בכתב את מטרתו הסופית של הטקסט: האם הוא מיועד לרגש, להצחיק, לעורר, למתוח, להעציב? האם זהו טקסט עלילתי, עיוני, או משולב? האם הוא צריך להעביר אמירה ברורה, מסר לקוראים? האם הוא צריך לתת לקוראים חומר למחשבה, שיעסקו וידונו בו לאחר הקריאה?

נחזור לדוגמת התסריט על נערה חרדית: אם כתיבת התסריט נועדה לבדר – נחשוב על עלילה קלילה, נכתוב סצנות קומיות, ונדאג לסוף טוב. אם התסריט נועד למתוח – אזי נחשוב על תעלומה מסתורית שתיפתר בסוף הסרט, והכל יבוא על מקומו בשלום. אם התסריט נועד לעורר למחשבה – נחשוב על סוגיות בחברה שברצוננו להעלות, ונשקול כיצד להעביר את המסר בתחכום וברגישות.

 

קהל היעד – עבודה אקדמית או כתיבת מערכון?

ובנוסף: מהו קהל היעד? אם אנחנו מדברים על עבודה אקדמית, עליה להיכתב בלשון מדוייקת, אובייקטיבית ובהירה. אם זוהי כתיבת תסריט הומוריסטי או מערכון, מותר להכניס בו משחקי-לשון, הגיה מעוותת וביטויים משובשים, כמו "לא טמנתי את רגלי בצנצנת", או "הלכתי לישון ממזמן".

 

ראשי פרקים

לאחר הגדרת המטרה והתחקיר, יש לכתוב ראשי פרקים, מהם יהיה מורכב התוצר הסופי. ראשי הפרקים הנכתבים בשלב זה הינם נתונים לשינוי: בשלב הכתיבה, אתם עתידים לגלות שפרק אחד מכיל הרבה מאד חומר ועליו להתחלק לכמה תת-פרקים, פרק אחר הוא מיותר, ופרק חדש צריך להתווסף כתוצאה ממידע חדש שנאסף בתחקיר.

בכתיבת שיר מחורז, לדוגמא, כדאי להקדיש בית נפרד לכל נושא. בשיר על חורף, אפשר לייעד בית ראשון לטפטוף הגשם, בית שני לקור ובית שלישי לפטריות וחלזונות, או: בית ראשון לציפיה לגשם שיבוא, בית שני לגשם המטפטף ומרווה את השדות ובית שלישי למטריות ושלוליות.
בכתיבת תסריט, נחלק אותו למערכות, ולאחר מכן – לסצנות ולביטים.

בכתיבת עבודה אקדמית, קיימים פרקי-חובה, שהם: שער, תוכן עניינים, תקציר, מבוא, סקירת ספרות (רקע תאורטי), שיטה וממצאים (במקרה של עבודת מחקר), דיון, סיכום, וכמובן ביבליוגרפיה על פי הכללים האקדמיים. החלוקה לפרקים תיעשה בעיקר בתוך פרק סקירת הספרות, ובו תצטרכו להחליט מה בדיוק אתם רוצים להקיף בסקירה.

לראש הדף

הכנה לדפוס:

»   רעיון
»   תחקיר
»   כתיבה
»   הקלדה מקצועיתאביטל רביבו

הקלדה, הגהה, עימוד
תרגום אנגלית-עברית
כתיבת טקסטים בתחומים שונים
עיבוד טקסטים לסיפור, תסריט או מחזה
עריכה ספרותית, עריכה לשונית, עריכה אקדמית

077-42-077-46
revivo@shoresh.org.il


תרגום אנגלית עברית 
תסריטאות 
הכנה לדפוס 
מאמרים אביטל רביבו 
| עריכת טקסט | תרגום אנגלית-עברית | הקלדות | תסריטאות |