התפתחות אישית, רפואה הוליסטית
החיים כדרך - הדרך לחיים!
דרך למודעות עצמית
מדורי האתר
החלפת גגות רעפים, פינוי אסבסט שירותי טקסט ותסריטאות קלאב הוטל אילת עוצמת הרכות מים חיים
   לומדים הורות החיים כדרך   »   להיות הורה   »   הריון, לידה, תינוקות   »   הפלה ולידה מחדש


הפלה ולידה מחדש

מאמר שהתפרסם ב"מעיני הישועה" גיליון 286 (שם הרבנית שמור במערכת מעיני הישועה)

"לעשות רצונך אלוקי חפצתי" (תהילים מ', ט')

"שעשני כרצונו" (מתוך התפילה)

קשר חזק יש בין הנשיות ובין רצונו יתברך, וכך אנחנו מברכות מדי בוקר, שעשני כרצונו. להיות כפי שד' יתברך רוצה, לרצות את מה שהוא יתברך רוצה.

להיות צינור. רצונו.

הריון – אישה הרה נושאת בתוכה גרעין של חיים חדשים, כצינור לחיים המתרקמים בתוכה, כרקמה עדינה. תא אל תא, איבר אל איבר, אדם חדש נוצר.

ועושה רצונו. גם אני עושה, באותה עת שבה מתרקמים החיים במעי. גם אני רוקמת. רוקמת חלומות על התינוק החדש. מראהו, מינו, לידתו. מציירת אותו בדמיוני כמו שתארו חז"ל (נדה ל') "למה הוולד דומה במעי אמו? לפנקס שמקופל ומונח... ונר דלוק לו על ראשו... ואין ימים שאדם שרוי בטובה יותר מאותם ימים". הוא שרוי בטובה ואני עמו, משתדלת לרשום בהכרתו הצומחת ונפתחת אט אט כפנקס, תפילות, תקוות ואמונה.

וכשזכיתי וחשתי את תנועות החיים המופלאות האלו בתוכי, מתדפקות על דלתי בטני, החלום והמראה היו כל כך מוחשיים, עד שלפעמים אפשר היה להריח את הריח המופלא של חיים חדשים. תינוק.

ברצותו של ה', כשזוכים להשלים את ימי העיבור ולחבוק את פרי בטננו שנרקם במשך תשעה חודשים, אז המציאות המבורכת – המפגש עם החיים החדשים – עצומה כל כך, גדולה מכל דמיון וחלום.

אבל לא כל הריון מסתיים כך. סטטיסטית, אחד מכל ארבעה הריונות מסתיים בהפלה. יש פעמים שאנחנו נותרות רק עם החלום שרקמנו. לפעמים זה חלום על תינוק ראשון שעתיד היה לקרוא אותנו אבא ואמא, לפעמים על תינוק שחיכינו לו כל כך הרבה שנים, אבל תמיד זה על התינוק היחיד והמיוחד. תינוק שחייו נרקמו בתוכנו יחד עם חלומות שנרקמו, ברגש רב, תך אל תך.
יצירתו לא הושלמה, ואנחנו נותרנו עם הריק גדול שמורכב מהעובר שנפל, מהחלומות, מהתפילות ומהתקוות.

לפעמים מצטרפות גם תחושות קשות של ייאוש, כשלון ובושה ומתוכם אנו גוזרות על עצמנו בושה והסתרה המכבידים עלינו. כאילו שאנחנו לא הצלחנו, כאילו משהו בנשיות שלנו לא שלם. וכל ה'כאילו' הללו ענפים ל'כאילו' הכי שורשי, כאילו אנחנו בורא העולם – יוצרים הריון, מחיים מתים או מפילים.

והריק הוא כמו בור שאין בו מים, אבל יש בו נחשים ועקרבים והרבה הרבה דמעות.

אבל כדאי תמיד לזכור שתמיד לחלום יש רובד נוסף. לא רק החלום שחלמנו. חלום הוא גם דרך לתקשר עם המעבר. לראות דברים שלא רואים בעיני בשר ודם, בהקיץ. ברובד הזה של החלום נמצא החלמה.

דרך החלום הזה אפשר לראות את הנשמה, הנשמה הזו שזכתה להיות בתוכנו זמן קצר כל כך (וטוב כמו שאמרו חז"ל). הנשמה הזו היתה בעצם בתחנה נוספת במסעה אל הנצח, וזו ההשלמה שהיתה זקוקה לה, וכל תפילותינו נרשמו בה במסעה אל הנצח. התיקון הזה נעשה דרכנו. העובר הזה אינו משהו שיצירתו הופסקה, אלא זו שלמותו.

וגם הפעם זכינו להיות צינור לרצונו יתברך. חוליה בשרשרת הגדולה שקרויה חיים, חיי נצח. הכרה זו עושה אותנו צינורות זכים יותר, נקיים יותר. מחזירה את כוחותינו הנשיים אל עוצמתם. הבנה זו – שכל התהליכים העוברים עלינו הם חלק מהחוכמה האלוקית ושאין כשלונות, אין טעויות – מחברת אותנו לתהליך שעברנו, מנקה אותנו מקליפות של אכזבה צער וריק ומקליפות של גאווה (אני, ההיריון הוא שלי, אני היוצרת).

הזכות הזו להתחבר מזככת, מחזקת ומעצימה את החיבורים החדשים לחיים, לשליחויות הבאות שאל חי יזמן לנו.

ומכוחות חיים אלא נתברך כולנו בתפילתו של כהן גדול בקודש הקודשים: "שנה שלא תפיל אישה פרי בטנה.

לראש הדף
   לומדים הורות החיים כדרך   »   להיות הורה   »   הריון, לידה, תינוקות   »   הפלה ולידה מחדש

להיות הורה

מידע על חיסונים 

Facebook
derech.net@gmail.com       08-8596831     
בנייה וקידום האתר    BinyaNet SEO - קידום אתרים באינטרנט     כל הזכויות שמורות
Valid HTML 4.01 Transitional