חיסונים
[an error occurred while processing this directive]
   דף הבית   »   להיות הורה   »   חיסונים   »   האם יש על מי לסמוך?

חיסונים -
האם יש על מי לסמוך?

מאת דינה ובנימין ברוצקי

רובנו רגילים לסמוך על הממסד הרפואי כעל סמכות-העל בשאלות הנוגעות לבריאות. הדבר מובן - הרי הרופא למד הרבה שנים, ואנחנו לא יכולים לקחת אחריות על תחום שאיננו מומחים בו.

מסתבר, שבתחום החיסונים לרופאים כמעט ואין ידע, והנושא אינו נלמד כמעט בבתי הספר לרפואה. גם לאחיות טיפות חלב אין מספיק מידע על השפעות החיסונים. רוב רובו של הידע הקיים אצל הממסד הרפואי מתבסס על מחקרים שממומנים על ידי חברות התרופות (התעשייה השניה בגודלה בעולם, אחרי תעשיית הנשק), וכשמדובר במולטי-מיליארדי דולרים בשנה, נוטה האתיקה האנושית לא פעם להידחק הצידה.

לכל חיסון קיים עלון לצרכן בו מפורטת רשימה ארוכה של תופעות לוואי אפשריות, חלקן חמורות ביותר. אך האם מישהו מכם קיבל אי-פעם עלון כזה בטיפת חלב, כמו שמקבלים עם כל תרופה? האם מישהו, כולל רופאים ואחיות, ראה אותו בכלל? אם תנסו לבקש מידע כתוב בטיפת חלב - בדרך כלל לא תקבלו, ואם כן - את רשימת תופעות הלוואי תצטרכו לקרוא עם זכוכית מגדלת.
האם שאלתם פעם ממה מורכבים החיסונים? האם האחות או הרופא יודעים? בדרך כלל - התשובה היא לא.

המיוחד בתחום החיסונים הוא שבניגוד לכל שאר התרופות, הניתנות בזמן מחלה, מזריקים לתוך גופו הרך של תינוק בריא מאות נגיפים, שאמורים להגן עליו מפני מחלות מסוימות - שחלקן די נדירות או בלתי מסוכנות כיום, בעיקר תודות לשיפור בתזונה ובתנאי ההיגיינה. מחקרים רבים מצביעים על קשר הדוק בין התערבות פולשנית זו במערכת החיסונית המתפתחת של הרך הנולד, לבין התפרצות חסרת תקדים של אלרגיות למיניהן, מחלות ממאירות, סוכרת נעורים ומחלות נוספות, המצביעות על כשל המערכת החיסונית.

אנחנו מזמינים את ההורים לחקור, לשאול שאלות ולבחון כל חיסון - הנזק אל מול התועלת.
ואם לחסן - אז מתי, והאם אפשר ורצוי לדחות את החיסונים?
האם הגיוני להזריק כמה חיסונים בבת אחת ולתת למערכת החיסונית של התינוק להתמודד עם מצב שאינו קיים בטבע (האם ראיתם פעם ילד שחלה בו זמנית בשתי מחלות ילדות?)
באילו מצבים אסור לחסן - כדי לא לגרום לנזק בלתי הפיך?
איך מבחינים בפגיעה מחיסון? האם מותר לתת חיסון נוסף לילד שנפגע (אפילו פגיעה קלה) מחיסון קודם?

אנו ממליצים להיעזר ב "חסון" - ארגון מידע על חיסונים, שהוקם כדי למנוע פגיעות מחיסונים ולעזור לנפגעי חיסונים.
בראש הארגון עומד קיט אלכסנדר - מומחה בעל שם עולמי בנושא חיסונים, וכל המידע המסופק על ידי "חסון" מבוסס על מחקרים רפואיים. הארגון אינו ממומן על ידי שום ממסד או גוף אינטרסנטי, וחבריו פועלים על בסיס התנדבותי.

מועדי ההרצאות של חסון מתפרסמים במדור ארועים מומלצים.

בחניות "סטימצקי" ו"צומת ספרים" ניתן להשיג את הספר "חיסונים - חשיפה" מטעם ארגון "חסון", הכולל שתי הרצאות של חסון, עדויות אישיות רבות ורשימה של מקורות מידע ועזרה. חובה לכל הורה, רופא ומטפל.


מאמרים נוספים בנושא חיסונים


חשיפת מידע בנושאים נוספים - במדור "מידע שמסתירים"

לראש הדף
   דף הבית   »   להיות הורה   »   חיסונים   »   האם יש על מי לסמוך?